Gyógynövényes rooibos tea *teakóstoló*

A posta legutóbb egy csodás, szépséges teát hozott nekem. Sosem gondoltam volna, hogy egy teáról azt fogom írni: szép. De ez a tea az: a diszkrét, mély vörösei és zöldjei egyszerre barátságosak és élénkítőek a szemnek.
S hogy mi van benne? Hogy ízletes-e? Van-e valamilyen hatása? Lássuk, lássuk, már mesélem is!
Milyen teát ittam?
A Csakratea „Maraton tea” fantázianevű teakeverékét kóstoltam meg. A „Maraton tea” egy gyógynövényes rooibos tea, ami a rooibos mellett tartalmaz csalán leveleket, mezei zsurlót és fűzfa kérget.
Mire jó ez a tea?
Rooibos
A rooibost elég sok tudományos kutatásban vizsgálják: olyan flavonoidokat tartalmaz a főzete (pl. aszpalatin), amelyek ígéretes hatóanyagok többek között a metabolikus szindróma, a diabétesz elleni harcban. Plusz gazdag antioxidánsokban is – bár a zöld tea ilyen téren erősebb.
A rooibos főzete azonban természetes módon édeskés, ízletes. Általában a gyerekteákban is ezt találjuk, ami jól illusztrálja, mennyire finom. Így aztán ha egyelőre nem is állnak még biztos, tudományos lábakon a rooibos gyógyhatására vonatkozó állítások, pusztán az élvezeti értékéért remek tea alap választás!
Csalán levél
A csalán levél teáról már írtam korábban, így már ti is ismerhetitek. Az ízületekre gyakorolt hatását már nem csak a népi hagyomány, hanem a tudomány is elismeri!
Sok kezdő futó dolgozik a helyes futótechnikáért, erősít, hogy mihamarabb legyőzze a helytelen tartást. Azonban a rendszeres futás, főleg aszfalton, még erős, kiegyensúlyozott izomzat és helyes futótechnika mellett sem kíméli az ízületeket. Kisebb mértékű ízületi kopás fájdalmai ellen azonban itt van nekünk a csalántea. A csalán levél tehát remek választás egy „maraton” elnevezésű teakeverékbe

Fűzfa kéreg
A fűzfa kéreg szalicint tartalmaz – vagyis ugyanazt a vegyületet, amit az Aspirin. Az Aspirinről ma már tudjuk, hogy nem csak gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, de 40-50 év felett akár ajánlott is lehet a rendszeres szedése szívinfarktus és agyi érkatasztrófa (stroke) megelőzése végett.
Bónusz, hogy a fűzfakéreg kivonatának az adatok szerint az Aspirin-hez képest jóval szelídebbek a mellékhatásai. Bár egy tanulmány szerint 3-4 literrel kéne megigyunk a teájából, hogy a napi egy Aspirin tablettával egyenértékű szalicint vigyünk be. De tartalmaz egyéb szalicilátokat is, amelyek hozzájárulhatnak a hatásához.
Így azt hiszem, hogy rendszeres fogyasztásával egy szelíd, egészséges gyulladáscsökkentő hatást is elérhetünk. Ez szintén hozzájárulhat, hogy fájdalommentesen erősödjünk, sportoljunk.
A mezei zsurló
A mezei zsurló teája, ugyanúgy, mint a csalánlevél tea, természetes diuretikum. Ez azt jelenti, hogy összetételüknek köszönhetően segítenek a vesének megszabadulni az extra víztől és sóktól.
Ez jó lehet akkor, ha vesekőtől tartunk például, ödémásan feldagadt a lábunk egy repülőút során, vagy magas vérnyomással küzdünk.
Ráadásul van egy pofonegyszerű előnye is: a sok pisiléstől aztán szomjasak leszünk és újból iszunk. Így segít növelni a folyadékbevitelt, ami a testmozgás mellett azonnali jótékony hatását is kifejti az egészségünkre.
Hogyan? Erre rengeteg adat áll már rendelkezésre, itt most csak egyetlen egyet említenék. Egy vizsgálat szerint, ha csak 1% is növeljük a folyadék bevitelünket, az számos más jó hatása mellett szignifikánsan csökkenti a napi kalória bevitelünket.
Ha tehát azért kezdtél el futni, hogy fogyj, ne feledkezz el a vízivásról, sőt mi több, a Maraton tea ivásról

Milyen volt az íze?
Őszintén megmondom, én tartok a gyógynövényes teáktól. Leginkább a hársteát tudom magában meginni, néha egy kis bodzával keverve. A friss mentalevelekből készített teát egyenesen imádom, de itt eddig véget is ért a sor.
Így aztán izgultam rendesen, hogy milyen lesz ennek a teakeveréknek az ízharmóniája. Nem kellett volna – a rooibos tenyerén hordozza a gyógynövényeket, az összetevők tökéletes, ízletes kompozíciót alkotnak.
Kényelmesen elkortyolgattam az egész csészével – nem kellett magamba erőszakolnom a bögre „gyógyteát”, sőt. Ráadásul nem kívánta az édesítést sem, ami külön öröm. Mohilla-Makó Zsuzsi természetgyógyász, a Csakratea készítője igazán remek teakeveréket alkotott!
Szeretettel ajánlom figyelmetekbe!
TEA KÁRTYA
- név: Maraton tea
- készítette: Csakratea
- összetétel: rooibos, fűzfa kéreg, mezei zsurló, csalán levél
- elkészítés: 1 teáskanál forrázása bögrében, 6-8 perc áztatás
A gyógyteák és teák hatásai csak feltételezhetőek, legtöbbször egyáltalán nem bizonyítottak. Komolyabb probléma esetén mindenképpen keresd fel orvosodat!
Továbbá a gyógyteáknak és valódi teáknak számos bizonyított gyógyszer kölcsönhatása ismert: gyengíthetik az orvosságok hatását és fokozhatják a mellékhatásaikat. Kérlek, ha gyógyszert szedsz, mindenképpen egyeztess az orvosoddal!
Te is tearajongó vagy? Add meg a mail címed itt, hogy mindig értesíthesselek a teás ínyencségekről!
Okés, jöhet!
Nagyon jó kritika volt, szívesen kipróbálnám én is ezt a teát! A mentát én is nagyon szeretem, itthon van kis ültetvényem is. Ajánlanám neked a mézbokor avagy honeybush (bio) teát. Nem tudom, hogy ismered e, szerintem nagyon finom, nekem az utóbbi időben a kedvencem lett.
Minden jót!
Szia Eszter!
Őszintén szólva nem ismerem, és meg is lepődtem ezen
Köszi az ajánlást!