A menta tea 5 szuper hatása

Menta tea
A menta tea hatása a szervezetre

A mentának nagyon sok változata ismeretes. Létezik például enyhén virágos illatú (levendula menta), almaillatú, gyömbér illatú, narancs és csokoládé menta is. Azonban a fodormenta és a borsmenta a legismertebb és legelterjedtebb két fajta.

Lássuk, melyiket érdemes tea formájában inni, és milyen gyógyhatásai és mellékhatásai vannak a menta teának! (A források megjelölését a szövegben és a cikk végén találod!)

Melyik mentának van gyógyhatása?

A fodormenta sokkal kevesebb mentolt tartalmaz, mint a borsmenta. Ráadásul a fodormentának kellemesen édeskés ízt ad a karvon nevű vegyület, így érdemes inkább fodormentát használnunk, ha frissen készítünk menta szószt vagy mentával ízesített italt.

Viszont mivel a menta gyógyhatása leginkább a magas mentol tartalomnak köszönhető, így kifejezetten csak a borsmentát érdemes teafőzésre használni, ha gyógyulni szeretnénk.

A boltok polcain és a teázókban gyakran találkozunk még a marokkói menta teával. A marokkói menta növény a fodormentához hasonlóan alacsony mentol tartalmú és édeskés ízű, így inkább kellemes íze, mint gyógyhatása miatt érdemes fogyasztani. Érdekesség, hogy az autentikus marokkói menta tea azonban zöld tea és fodormenta keveréke!

Mire jó a borsmenta tea?

A borsmenta tea hatása szerteágazó, viszont mind a mentol tartalmának tulajdonítják. A borsmentából készített borsmenta olaj fogyasztása

  1. bizonyítottan javít az irritábilis bél szindróma tünetein (hasfájás, puffadás, szelek),
  2. segíti az emésztést étkezés közben elfogyasztva,
  3. javíthatja a memóriát,
  4. aromáját belélegezve könnyíthet a stressz okozta tüneteken
  5. aromáját belélegezve enyhítheti a migrénes és tenziós fejfájást is

Hasgörcsök, hányinger, emésztési gondok esetén tehát érdemes egy próbát tenni a borsmenta teával. Egyes vizsgálatok szerint az olajat tartalmazó táplálékkiegészítők olaj tartalma alacsonyabb is lehet, mint a teáé.

Sokan keresik a borsmenta teát vérnyomás beállítás vagy fogyás céljából is. Sajnos sem a vérnyomás szabályozó, sem a fogyasztó hatása nem mutatható ki!

A menta tea káros hatásai

A borsmenta tea káros hatásai

A borsmenta mind szájon át, mind a bőrre dörzsölve meglehetősen biztonságos. A mindennapos dózisokban jellemzően nem okoz kellemetlen mellékhatásokat.

A borsmenta tea egyetlen jellemző mellékhatása a gyomorégés. Aki reflux betegséggel küzd, annak kifejezetten ellenjavallott a menta tea.

Sajnos létezik menta allergia is. Jellemző tünetei a bőrpír, a fejfájás és a száj környékén kialakuló sebek, afták.

A fodormenta tea káros hatásai

  • Terhesség alatt kerülendő a fodormenta nagy mennyiségű használata, mert károsíthatja a méhet. 
  • A fodormenta tea ronthatja a vese- és májbetegek állapotát. Fogyasztása vese vagy máj betegség esetén kerülendő.

A menta tea elkészítése

Ha szárított levelekből készíted, tedd a szárított leveleket egy teatojásba. Helyezd a teatojást, filtert vagy a friss leveleket egy bögrébe.

Forralj fel bő két deci vizet és öntsd a levelekre.

4-6 perc múlva kész a teád! Egészségedre!

(Forrás: WebMD, az egyik vezető amerikai egészségügyi weblap és a Healthline)

Figyelem:

A gyógyteák és teák hatásai csak feltételezhetőek, legtöbbször egyáltalán nem bizonyítottak. Komolyabb probléma esetén mindenképpen keresd fel orvosodat!

Továbbá a gyógyteáknak és valódi teáknak számos bizonyított gyógyszer kölcsönhatása ismert: gyengíthetik az orvosságok hatását és fokozhatják a mellékhatásaikat. Kérlek, ha gyógyszert szedsz, mindenképpen egyeztess az orvosoddal!

❓ Te is tearajongó vagy? Add meg amail címed, hogy értesíthesselek az ínyencségekről! 🎁 Okés, jöhet! 🎁

Még ázik a teád. Addig olvasd el ezeket is:

2 hozzászólás

  1. Eniko szerint:

    Örvendek hogy rátaláltam az oldalra és több mindent megtudtam a mentarol imádok teazni évszaktól fuggetlenul

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Share This